Drodzy rodzice najmłodszych pociech. Wiemy już, że czas kwarantanny przedłużył się , dlatego przesyłam Wam kilka pomysłów na nudę w domu.
Koronawirus zamknął nas z dziećmi w domach. Bez przedszkoli, szkół, żłobków, bez placów zabaw, kuleczek i spotkań z przyjaciółmi. Czym zająć dzieci przez cały dzień w domu? Jak sprawić, żeby bawiły się same, dając nam czas na pracę lub ugotowanie obiadu? Co robić z dziećmi w domu podczas kwarantanny?
20 pomysłów na zabawy z dziećmi w domu
1. Spektakle online dla dzieci
Wiele teatrów decyduje się na udostępnienie nagrań ze spektakli online na swoich kanałach (zwykle Youtube). Niektóre są dostępne tylko w określonym czasie, inne póki co nonstop. Zauważyłam, że takie spektakle bardziej angażują przedszkolaki niż bajki, są też oczywiście bardziej wartościowe.
Wpisz w wyszukiwarkę na YouTube “spektakl dla dzieci” – polecam np. przedstawienia “Calineczka”, “Pchła Szachrajka” oraz “Lis Przechera”
2. Gry planszowe dla dzieci
Uwielbiamy gry planszowe! Mamy ich naprawdę mnóstwo i często gramy. Coraz częściej możemy to robić przy Heli, a nawet z nią – bardzo mnie to cieszy. Nasze ulubione znajdziesz tutaj:
Najlepsze gry planszowe dla 2-latków oraz 4 gry dla 2-latków
Najlepsze gry planszowe dla 3-latków
Najlepsze gry planszowe dla 4-latków
3.Fajne książki dla dzieci
Na przekór koronawirusowi rynek wydawniczy w ostatnich miesiącach wręcz promienieje! Wydawane są naprawdę rewelacyjne książki, zarówno kartonówki dla maluchów, jak i książki dla przedszkolaków i starszaków. Zajrzyj do moich ostatnich książkowych wpisów, na pewno znajdziesz coś fajnego dla swojego dziecka:
Książki dla przedszkolaków – nasze nowości i hity
7 genialnych książek kartonowych dla dzieci
Książki dla starszaków +5
4. Zeszyty z zadaniami
Zeszyty z zadaniami idą u nas jak woda. Tosia przerabia jeden po drugim, od krzyżówek, przez zadania logiczne i łamigłówki po książeczki ze szlaczkami i zadaniami plastycznymi. Jest tego tak dużo, że nawet nie wiem, co polecić w pierwszej kolejności. Zajrzyj na naszego Instagrama, tam pokazuję je na bieżąco.
5. Materiały z kreatywnymi zadaniami do druku
Wydrukuj moje szablony do kreatywnych prac, które udostępniłam na blogu. Przyda się Wam do nich plastelina, kredki, krepina i kilka innych rzeczy, ale nie martw się, jeśli czegoś nie masz w domu – spokojnie zastąpisz to czymś innym. Szablony znajdziesz tutaj:
#15minutKreatywnie – prace plastyczne cz.2
#15minutKreatywnie – prace plastyczne cz.1
Polecam Ci też charytatywny ebook aktywnościowy z ok. 90 stronami do wydruku – znajdziesz go na stronie niemanudy.com. Aby go dostać, wystarczy wpłacić dowolną sumę na leczenie dzieci z SMA. Zadania są przeznaczone głównie dla dzieci w wieku 4-8 lat.
Wiele inspiracji na prace plastyczne z dziećmi i różnorodne zadania znajdziesz na Pintereście.
6. Kodowanie dla dzieci
Nasze odkrycie poprzedniego tygodnia! Codziennie dostajemy propozycje zadań dla dzieci z przedszkola. Któregoś dnia Ciocia przesłała Tosi zadanie z kodowania – praca polegała na kolorowaniu wybranych pól, a potem na odtworzeniu wzoru. Instrukcję znajdziesz TUTAJ.
7. Sudoku dla dzieci
Kolejna propozycja z przedszkola i znów hit! Sudoku dla dzieci. Zadanie rozwija zdolności manualne (obiekty trzeba najpierw starannie wyciąć), logiczne myślenie i cierpliwość. Bardzo polecam. Szablon pobierzesz na stronie Kodowanie na dywanie.
8. Ćwiczenia i zabawy ruchowe dla dzieci online
Codziennie organizuję dzieciom gimnastykę na dywanie i różne konkursy sportowe, wyścigi po korytarzu. Robimy ćwiczenia, tańczymy, wygłupiamy się, gramy w berka. Często też korzystamy z różnych filmików na Youtube – wystarczy wpisać “gimnastyka dla dzieci”.
9. Bajki na Netflixie, HBO GO itp.
Nie będę ściemniać, że moje dzieci nie oglądają bajek w domu – oglądają i to więcej niż zwykle. W planie dnia mamy dwa okienka, kiedy włączamy telewizor, ja wtedy pracuję na komputerze. Włączam dzieciom wybrane bajki na Netflixie lub na HBO GO – nie ma tam reklam ani ryzyka, że za chwilę pojawią się treści nieodpowiednie dla ich wieku. Przegląd najlepszych bajek na Netflixie znajdziesz tutaj:
Najlepsze bajki dla dzieci na Netflixie
Co robić z dziećmi w domu podczas kwarantanny? Kolejne pomysły!
10. Prace plastyczne DIY
Można też z dziećmi pobawić się, wykonując proste prace plastyczne DIY z łatwo dostępnych w domu materiałów (nie wyrzucaj pustych kubeczków po jogurtach ani rolek po papierze toaletowym!). Moje WIOSENNE propozycje znajdziesz tutaj:
12 pomysłów na wielkanocne ozdoby DIY dla dzieci
Proste prace plastyczne z małym dzieckiem – wiosna i Wielkanoc
11. Eksperymenty dla dzieci
Na Youtube znajdziesz też mnóstwo prostych eksperymentów dla dzieci, do których wykorzystasz to, co masz w domu. Tosia dostała z przedszkola przepis na eksperyment “z padającym deszczem”. Chciecie go wykonać?
Do słoika wlej wodę, na wierzch nałóż piankę do golenia, a na nią zakraplaczem lub strzykawką wlej trochę atramentu/barwnika/farby – efekt jest bardzo fajny. Im bardziej intensywny barwnik, tym lepiej.
12. Wyklejanki dla dzieci
Zawsze mam w domu zapas różnych wyklejanek, m.in. z Pepco po 5 zł za sztukę. Zestaw składa się z tekturkowego obrazka oraz mnóstwa brokatowych kwadracików do naklejania w wyznaczone miejsca. Zabawa jest świetnym treningiem małej motoryki, nie wspominając już o ćwiczeniu cierpliwości i wytrwałości. Dla mnie to zawsze przynajmniej pół godziny czasu na pracę.
14. Muzyka dla dzieci, piosenki, taniec, granie na instrumentach
W tym punkcie chciałam Ci polecić coś więcej niż piosenki na Youtube. Niedawno odkryłam rewelacyjną płytę Pomelody z bardzo wartościową muzyką dla dzieci – znalazłam ją na Spotify, ale niektóre piosenki (i radio 24/7) są dostępne też na Youtube. Muzykę Pomelody możesz też zamówić na ich stronie internetowej: KLIK.
Moje dzieci uwielbiają też piosenki od Dubi – każda z nich jest personalizowana i zawiera imię dziecka. Mamy dwa albumy w formacie MP3 (przychodzą od razu na maila) – jeden dla Heli i jeden dla Tosi. Bardzo polecam! Można też pobrać za darmo jedną piosenkę z imieniem swojego dziecka tutaj: personalizowane piosenki dla dzieci.
15. Wspólne gotowanie i pieczenie
Staram się gotować i sprzątać wtedy, gdy moje dzieci nie śpią i po prostu spędzamy razem czas. Chętnie się przyłączają do mnie i choć w kuchni bałaganu jest co niemiara, a sprzątanie idzie dużo wolniej niż zwykle, to lubię tę ich pomoc 🙂 Ostatnio upiekłyśmy razem ciasteczka pieguski, jutro zabieramy się za bułki śniadaniowe, w kolejce czeka też wiele przepisów z naszej nowej książki “Małe rączki w kuchni”. Na pewno wkrótce pokażę ją dokładniej na blogu!
16. Rotowanie zabawek
W czasach kwarantanny rotowanie zabawek szczególnie ratuje nam tyłki! Kilka dni temu przyniosłam z piwnicy wielki karton zabawek, których dzieci nie widziały dobre pół roku. Pod osłoną nocy szykuję partię gier i zabawek, którymi dziewczynki już się dłuższy czas nie bawią (ale jeszcze z nich nie wyrosły) – schowam je i za jakiś czas powtórzymy całą akcję. Więcej o moim systemie rotowania zabawek przeczytasz tutaj: Te sposoby sprawią, że Twoje dziecko wreszcie przestanie się nudzić i zajmie zabawkami na dłużej Temat aktualny jak nigdy!
17. Wirtualne wycieczki po muzeach i nie tylko
Wiele muzeów i instytucji kultury udostępnia na swoich stronach i mediach społecznościowych wirtualne wycieczki, materiały do pobrania i wydruku, piosenki, warsztaty online. Warto skorzystać! Zajrzyj na fanpage różnych muzeów (np. Muzeum Polin) i galerii (np. Zachęta), na pewno znajdziesz coś dla siebie i swoich dzieci. Propozycje wielu eksperymentów znajdziesz na stronach Centrum Nauki Kopernik.
18. Nauka czytania i pisania
Społeczna kwarantanna to dobry czas, żeby poświęcić więcej czasu na sprawy, na które zwykle go nie starcza. Ja mam dwa postanowienia – będę więcej i bardziej regularnie ćwiczyć z Tosią czytanie i pisanie oraz… odpieluchuję Helenkę 😉 Wkrótce pokażę na blogu materiały, z których najczęściej korzystamy przy nauce literek i sylab.
19. Malowanie
To, że organizuję zadania dla dzieci, nie znaczy, że nie mają czasu na swobodną zabawę, wręcz przeciwnie 🙂 Dzieci same wychodzą z wieloma inicjatywami, Helenka częściej niż zwykle maluje przy sztaludze, Tosia koloruje, a razem tworzą różne zwariowane projekty i konstrukcje z kartonów.
20. Gry online dla dzieci
Zupełnie nie mam doświadczenia z grami online dla dzieci, jednak postanowiłam to zmienić. Dlaczego? Zadania i gry wolę w wersji niekomputerowej, jednak proste gry online mogą być dobrym pomysłem na naukę korzystania z komputera i myszki. I właśnie w takim kontekście je jak na razie wykorzystujemy. Polecam gry online na stronie Mini Mini plus.
Pozdrawiam serdecznie. I zdrowia życzę. Do zobaczenia. Pedagog szkolny