Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem
          świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa,
          przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję,
          znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą,

osobistego poświęcenia, solidarności i pracy  dla  rozwoju dobra wspólnego.

Historia biblioteki

Historia biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej w Czarnolesie jest ściśle związana z powstaniem i rozwojem szkoły. Początki były trudne, niewielki księgozbiór mieścił się w szafie stojącej w jednej z sal lekcyjnych, otwieranej dla czytelników   w czasie przerw. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej to książka E. Kotarbińskiej „Złote gody” z roku1948. Od tamtego czasu księgozbiór jest systematycznie powiększany  i w chwili obecnej liczy 7100 woluminów.

Sytuacja biblioteki poprawiła się dopiero z chwilą oddania do użytku w 1988 roku nowego budynku szkoły, gdzie mogła już funkcjonować w odrębnym pomieszczeniu, ale nie miała jeszcze wyodrębnionej czytelni. Obecną lokalizację biblioteka uzyskała w 2001 roku.

Pomieszcenie  biblioteki zawiera w sobie wyodrębniony księgozbiór i czytelnię wyposażoną w wygodne siedziska oraz stanowsiko komputerowe.

W bibliotece gromadzimy literaturę piękną, popularnonaukową, podręczniki i literaturę pedagogiczną. Uczniowie mają do dyspozycji wydzielone regały z lekturami oraz bajkami. W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i rzeczowe, albumy oraz inne pozycje z różnych dziedzin wiedzy i roczniki czasopism. W czytelni są do dyspozycji czytelników  regały z bogatym wyborem prasy.

Czytelnicy naszej biblioteki mają wolny dostęp do półek i mogą samodzielnie wybierać interesujące ich pozycje.

Zapraszamy wszystkich czytelników podczas przerw.

Krzysztof Kalinowski - nauczyciel bibliotekarz