• Patron

        •  Jan Kochanowski  1530—1584

                      Urodził się w 1530 roku w Sycynie. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Kochanowskich herbu Korwin, był synem Piotra Kochanowskiego, sędziego ziemskiego sandomierskiego i Anny Białaczowskiej herbu Odrowąż.
                      Studia rozpoczął na Akademii Krakowskiej w 1544. W latach 1547-1550 mógł studiować w którymś z uniwersytetów niemieckich, bądź też przebywać na jednym z dworów magnackich. W latach 1551-1552 studiował na uniwersytecie 

          w Królewcu, skąd wyjechał do Włoch, do Padwy. Studia, podróże i kontakty 
          z uczonymi i humanistami dały Kochanowskiemu wiedzę filologiczną, humanistyczną oraz ogładę i wprawę literacką.
                      Pisał Kochanowski już we Włoszech drobne utwory po łacinie. W tamtym okresie powstała także Pieśń XXV (Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary).
                      W latach 1555-1556  przebywał ponownie w Królewcu na dworze arcyksięcia Albrechta Hohenzollerna, by następnie w latach 1556-1559 odbyć dwie kolejne podróże do Włoch. Stamtąd drogą poprzez Francję i Niemcy wrócił już na stałe do Polski.
                      Kochanowski przebywał w kraju na dworach, m.in. Tarnowskich, Tęczyńskich i Jana Firleja oraz biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego. Dzięki poparciu podkanclerzego koronnego Piotra Myszkowskiego dostał się na dwór Zygmunta Augusta, gdzie ok. 1564 r. mianowano go sekretarzem królewskim. Dzięki Myszkowskiemu dostał też tytularne probostwo Poznańskie
          i Zwoleńskie.
                      Przy dworze Zygmunta II Augusta służył do 1574 r. Opisywał ważne dla Rzeczypospolitej wydarzenia, w tym hołd pruski księcia Albrechta II Fryderyka Hohenzollerna u stóp Zygmunta II Augusta, unię Korony i Litwy (1569).
                      Po powrocie z dworu królewskiego osiedlił się w 1574 roku w odziedziczonym po ojcu majątku w Czarnolesie (Czarnym Lesie). W 1575 r. poślubił Dorotę Podlodowską herbu Janina, z którą miał sześć córek (trzy zmarły w dzieciństwie) oraz syna (urodził się już po nagłej śmierci Jana). Kochanowski pędził w Czarnolesie żywot ziemianina. W maju 1575 wziął udział
          w zjeździe szlacheckim w Stężycy, który obradował nad wyborem nowego władcy. W tym okresie powstała "Odprawa posłów greckich".

                      Największą sławę zyskał dzięki Trenom, napisanym po śmierci ukochanej córki Urszulki zmarłej w 1579. W trenach opisywał zmarłą córkę Urszulę jako dziecko idealne. Pisał, że śpiewała i układała krótkie wiersze.
                      Zmarł nagle w Lublinie 22 sierpnia 1584. Przyczyny śmierci nie są dokładnie znane. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną śmierci poety był udar mózgu. Inne źródła podają, że poeta zmarł na zawał serca. Pochowany został w kościele w Zwoleniu, odległego o 14 kilometrów od Czarnolasu. Znajduje się tam nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety.

                      W czerwcu 2005 roku na wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, Szkoła Podstawowa w Czarnolesie otrzymała imię Jana Kochanowskiego.