Dzięki pozytywnym emocjom i odpowiedniemu nastawieniu możliwe jest budowanie psychicznych, fizycznych, społecznych oraz intelektualnych zasobów, które znacząco pomagają w samorozwoju oraz zażegnywaniu dawnych niepowodzeń. Jednak jak dowodzi współczesna psychologia, aby optymizm generowany był w sposób autentyczny, powinien być poparty zdrowym rozsądkiem oraz racjonalnym myśleniem.
Wypracowany optymizm
Do przeżywania optymizmu należy stworzyć sobie odpowiednie warunki. Pozytywne myślenie powinno być połączone z silną wolą oraz wysiłkiem umysłowym, aby przyniosło odpowiednie skutki. Można to osiągnąć odpowiednio modyfikując różne codzienne zdarzenia oraz odnajdując lepsze rozwiązania. Na przykład, zaproszenie przyjaciół na obiad jest doskonałą okazją do poprawy nastroju. Taka sytuacja może się jednak okazać stresująca i kłopotliwa, jeżeli gospodarz nie potrafi dobrze gotować. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest podzielenie się obowiązkami lub zaproszenie znajomych do restauracji.
Jak być szczęśliwym i zdroworozsądkowym?
W osiągnięciu spełnienia pomóc może pozostanie przy realistycznych fantazjach. Zbyt wybujałe marzenia poprawiają nastrój jedynie chwilowo, po czym przyczyniają się do jeszcze większej depresji. Warto nauczyć się akceptować fakt, że pozytywne emocje mogą przychodzić i odchodzić. Należy zaakceptować ten stan i delektować się każdą przyjemną chwilą, doceniając wszystkie związane z nią subtelności i szczegóły. Pozytywne myślenie ułatwia dotrwanie do tych momentów, a także pozwala na znacznie intensywniejsze ich przeżywanie.