• Świetlica

        •  

          Przygotowałam dla Was dzisiaj kilka baśni H. Ch. Andersena,  które możecie znaleźć  i odsłuchać pod podanym linkiem.

          https://www.youtube.com/watch?v=hg4G4rScASg

          Po odsłuchaniu zachęcam do wykonania zadania w aplikacji LEARNING APPS pod podanym linkiem.

          https://learningapps.org/view10277447

          Jaki jest was ulubiony baśniowy bohater?. Proszę wykonajcie opis bądź narysujcie tą postać.

          Powodzenia

           

          "LEGENDY POMORSKIE-  Lwy Gdańskie”.

          Lwy Gdańskie

          Były to czasy jeszcze przed rozbiorowe, kiedy Gdańsk słynął nie tylko z handlu morskiego ale również z utalentowanych kamieniarzy. Rzemieślnicy ci, potrafili wyrzeźbić z kamienia, prawdziwe dzieła, ale tylko jeden uchodził za Mistrza swego fachu, był nim Daniel Eggert. Daniel potrafił ożywiać swoje rzeźby, nic więc dziwnego, że rękodzieła jego autorstwa możemy znaleźć również w Anglii.

          Kamieniarz najbardziej umiłował sobie lwy. Rzeźbił mniejsze i większe posągi, które kupcy z całej Polski rozwozili po kraju. Pewnego razu Rada Miejska uchwaliła budowę schodów i portalu Ratusza Głównego Miasta. Wielka była radość mieszkańców, kiedy okazało się że pracą ta ma zając się Mistrz Daniel. Tak jak radość równie wielkie były oczekiwania, wobec nowego dzieła artysty.

          Korona i dwa krzyże pod nią, na tarczy o czerwonym tle.  Z obydwu stron lwy jako trzymacze, wpatrujące się w siebie wzajemnie.  Tak wyglądał herb Gdańska, który miał przyozdobić portal Ratusza. Daniel spędzał kolejne dni nad przygotowaniem zamówienia. W jego umyśle tworzyły się najróżniejsze projekty, pomysły i wizje. Pragnął aby portal był uwieńczony najpiękniejszym herbem miasta, chciał jednak aby ten wyróżniał się z pośród innych. Zastanawiał się jak to uczynić, przecież mowa jest o herbie, który jest niezmienny.

          Po ciężkich tygodniach pracy, Daniel ukończył zlecone dzieło. Rada uchwaliła święto z okazji odsłonięcia schodów i portalu Ratusza. Na odsłonięcie „pomnika” przyszli prawie wszyscy mieszkańcy miasta, staruszkowie, matki z dziećmi a nawet chorzy i niedołężni. Kiedy odsłonięto portal, przez tłum przeszły szmery zachwytu. Z wolna jednak cichły, dopiero po chwili radni zauważyli to co wcześniej ujrzeli mieszkańcy. Lew znajdujący się po lewej stronie, nie patrzył przed siebie lecz za siebie.

          - Skandal! – krzyknął jeden z radnych. – Daniel zbezcześcił nasz herb! – Mistrz słysząc to zrobił zdziwioną miną. Próbował tłumaczyć swoją wizję i swoje dzieło, ale coraz głośniejszy tłum, zagłuszał jego słowa. Wtem z tłumu wyszedł starszy dżentelmen, widać było że w swym życiu przeszedł nie jedno. Stanął pod lwami i skierował swój wzrok w miejsce, w które one patrzą. Dżentelmen ów, był niegdyś znanym i cenionym kamieniarzem a także nauczycielem Daniela. Kiedy odwrócił się w stronę zgromadzonych i podniósł ręce do góry, tłum ucichł.

          - Daniel ani z nas nie zakpił ni też nie zbezcześcił naszego herby – oznajmił stanowczo. – Lwy bowiem nie patrzą na siebie, lecz w kierunku Wyżynnej Bramy. Patrzą ku naszej kochanej Rzeczpospolitej, oczekując przyjazdu Króla Stanisława.

          Słowa te wyraźnie, ucieszyły zgromadzonych, jednocześnie wlewając otuchę do serca Daniela. Lwy nie doczekały się przyjazdu Króla, ale zdobią gdański Ratusz po dziś dzień.

           

          Jak zrobić kartkę lub laurkę na Walentynki?

          Pierwsza propozycja tylko pozornie jest trudna. Jeśli odrysujecie i powycinacie wszystkie potrzebne do niej szablony serduszek, zostanie tylko podklejanie.

          Karta walentynkowa jak zrobić walentynkę

          Żeby stworzyć taką ręcznie robioną kartkę-laurkę walentynkową potrzebne będą:
          – piankowe podklejki do zdjęć
          – klej (najlepiej introligatorski lub mocniejszy do papieru)
          – papier w dwóch kolorach oraz biała kartki
          – nożyczki, ołówek
          – kokardka

          Z białego papieru wycinamy:
          1. prostokąt 20cm x 10 cm i składamy go na pół wzdłuż dłuższego boku, lepiej by kartka była sztywniejsza
          2. kwadrat 10 cm x 10 cm
          3. kwadrat 6 cm x 6 cm

          Kwadratowe kartki składamy na pół po przekątnej. W jednym z rogów odrysowujemy (np. od szerokiej taśmy klejącej) kształt półkola. Po wycięciu i rozłożeniu otrzymamy równe i bardzo kształtne serce. Tak samo postępujemy z mniejszym białym kwadratem.

          Z kolorowych papierów, których użyjemy w kartce wycinamy kwadraty 10 cm x 10 cm.

          Większe białe wycięte serce odrysowujemy na połowie białego wyciętego prostokąta oraz na kolorowych kwadratach (tak aby wąska część serca była wpasowana w rogi kartek). Wycinamy kolorowe serca oraz kształt serca ze złożonego na pół białego prostokąta. W ten sposób powstanie kartka w kształcie serca. Na jej wierzch naklejamy kolorowe serce.

          Na dole drugiego kolorowego serduszka odrysowujemy kształt mniejszego serca (wycięty z kwadratu 6×6 cm) i wycinamy ten kształt.

          Powstałą w ten sposób górną część serca obklejamy piankami do mocowania zdjęć i umieszczamy na górze naszej kolorowej kartki walentynkowej. Na koniec formujemy kokardkę i przyklejamy ją do tego „górnego” serduszka.

          Zobacz na filmie jak zrobić tę śliczną walentynkę:

          How to Make - Greeting Card Valentine's Day Heart - Step by Step DIY | Kartka Walentynki

           

          Witam kochane dzieci dzisiaj przygotowałam dla Was kilka zimowych zagadek, przysłów z związanych z Nowym Rokiem. Zachęcam do skorzystania z koła fortuny, które, pokaże plany na Nowy Rok . Mam nadzieje że uda Wam  się  je rozwiązać.

          Miłęj zabawy.

          Powodzenia

          https://miastodzieci.pl/zagadki/zagadki-dla-dzieci-o-zimie/

          https://wordwall.net/pl/resource/8757338

          https://wordwall.net/pl/resource/26994196

          Po ciężkiej pracy  zachęcam do skorzystania z zimowej rytmiki.

           https://www.youtube.com/watch?v=H08aiHpZK_s


           

           Zapraszam do wykonania kalendarza na Nowy Rok. W artykule znajduje się gotowy do wydrukowania szablon z kalendarzem na rok 2022. Szablon do druku kalendarza znajdziecie pod podanym linkiem.

          https://ekodziecko.com/kalendarz-na-2016-rok-do-wydruku

           

          Materiały i przybory:

          • 2 białe kartki formatu A4
          • nożyczki
          • dziurkacz, zszywacz
          • resztki kolorowych kartek papieru ksero
          • klej
          • mazaki

          1. Wzór kalendarza drukujemy na białych kartkach. Dobrze jeśli użyjemy nieco grubszego papieru- dzięki temu nie będzie przebijał druk ani rysunki wykonane mazakami.

          2. Wydrukowany wzór kalendarza tniemy na równe prostokąty w taki sposób, by każdy miesiąc znalazł się na oddzielnej karteczce.

          3. Kartki z kalendarza układamy kolejnymi miesiącami,  góry łączymy je zszywaczem. Jeśli drukowaliśmy na nieco grubszych kartkach musimy mieć solidny zszywacz. Przy pomocy dziurkacza robimy dziurkę do wieszania.

          4. Przystępujemy do wykonania ilustracji na kolejne miesiące. Proponuje ozdobić kalendarzyk ilustracjami wykonanymi techniką wydzieranki. Drobne elementy dorysowujemy kolorowymi flamastrami. Ilustrację stycznia robimy na tyle kartki z grudnia. Miłej pracy.

          Powodzenia.



          Zapoznanie z wierszem J. Kirsta   „Dwunastu braci”. Przedstawienie  postaci dwunastu braci –prace plastyczne.

          Witam .  Na dzisiejszych zajęciach  poznacie treść  wiersza  J. Kirsta  „Dwunastu braci”. Przesyłam  link z tekstem. Słuchajcie uważnie.

          https://www.youtube.com/watch?v=Car-MRSdzDU

          W jaki sposób autor opisał kolejne dwanaście miesięcy roku? Czym charakteryzował się każdy miesiąc?

          Przygotujcie kartki z bloku, kredki, flamastry i wykonajcie rysunek przedstawiający wybrany miesiąc wraz z jego cechami charakterystycznymi.

          Postarajcie się, aby praca była barwna i starannie wykonana.

          Powodzenia!

           

           Poznaj zwyczaje świąteczne.

          Zapraszam na film przedstawiający polskie zwyczaje oraz opisujący symbole Świąt Bożego Narodzenia. Film opisuje jak i kiedy obchodzimy Boże Narodzenie. Omawia tradycje, tradycji, bez których nikt już nie wyobraża sobie świąt. Na filmie możemy usłyszeć fragment najstarszej polskiej kolędy i najsłynniejszej kolędy na świecie. Możemy usłyszeć także opowiadanie I. Klebańskiej pt. „O kolędzie „Cicha noc. Na końcu znajduje się quiz sprawdzający poznaną wiedzę na temat polskich zwyczajów i tradycji świątecznych.

          Poznaj zwyczaje świąteczne na:

           EduKredka - TRADYCJE ŚWIĄTECZNE/Film edukacyjny

           

           

           ,,Opowieść Wigilijna"- wysłuchaj audiobooka.

          Dzień dobry,

          Ponadczasowa opowieść na podstawie książki Charlesa Dickensa. Głównym bohaterem jest stary skąpiec, Scrooge, który musi stawić czoła trzem duchom Świąt Bożego Narodzenia. Każdy z nich prezentuje osobny okres czasu - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, tak aby w sercu skąpca z powrotem zagościła życzliwość. Duchy przypominają mu, jakim był prawym człowiekiem dawniej, jak wygląda współczesny świat, co się stanie, gdy bohater nie będzie dążyć, by stać się lepszym człowiekiem. W najbardziej radosny dzień roku Scrooge zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest jego osobowość.

          Zapraszamy do wysłuchania audiobooka  :  

          https://youtu.be/g1rsidzIAXA

           

          Własnoręcznie robione karty świąteczne. 

          Wysyłanie kartek świątecznych to wspaniała tradycja, która niestety z roku na rok coraz bardziej zanika. Coraz więcej osób składa życzenia świąteczne wysyłając smsa bądź maila. Jednak chyba sami przyznacie, że otrzymanie pięknej kartki świątecznej jest o wiele przyjemniejszą formą. Poza tym takie życzenia, są wspaniałą pamiątką na całe życie. A może macie ochotę na własnoręczne wykonanie kartek świątecznych, które będą zarazem niesamowitym i wyjątkowym podarunkiem? Nie musicie posiadać wyjątkowych zdolności plastycznych, wystarczy jedynie odrobina chęci i chwilka wolnego czasu.

          Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które mamy nadzieję zachęcą Was do działania.

          https://rodzicowo.pl/artykuly/10-pomyslow-na-wlasnorecznie-robione-kartki-swiateczne/

          1. Prosto i z klasą

          Naszą pierwszą propozycją są klasyczne, ale bardzo ładne kartki świąteczne. Wystarczy jedynie kilka kolorowych kawałków papieru, z których wyczarujecie zielone choinki i kolorowe bombki. Nie zapomnijcie poprosić o pomoc maluchy, bowiem przygotowywanie takich pięknych życzeń to wspaniała atrakcja dla dzieci.

          Będziecie potrzebować:

          Biały grubszy papier

          Wycięte trójkąty bądź kółka z kolorowych kartek papieru

          Czerwoną tasiemkę

          Kolorowe kartki do  wycięcia napisu

          Klej