• O efektywnym uczeniu się

• JAK WZMOCNIĆ EFEKTYWNOŚĆ UCZENIA SIĘ - MINI PORADNIK DLA UCZNIA

JEŚLI CHCESZ UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE

1. Przygotuj stałe miejsce do uczenia się i odrabiania lekcji: biurko (stół) i krzesło dopasowane do wzrostu.
          2. Siedząc przy biurku zadbaj, aby Twoje plecy były wyprostowane, oparte o poręcz krzesła  dostosowanego do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, ręce ugięte w łokciach, oparte na blacie, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, oparte o podłogę.
          3. Pamiętaj o właściwym oświetleniu (odpowiednia intensywność światła, strumień światła powinien padać za z lewej  strony, jeśli jesteś osobą praworęczną, jeśli jesteś osobą leworęczną – z prawej).
          4. Nie zapominaj o przewietrzeniu miejsca pracy (nie za zimno, nie za gorąco).
          5. Przed nauką nie najadaj się nadmiernie, sytość powoduje senność, nie możesz być głodny- pusty żołądek  dekoncentruje.
          6. Po każdych 45 min nauki zrób 5 do 10 min przerwy (relaks, ćwiczenia oddechowe i fizyczne).
          7. Zadbaj o ograniczenie wszelkich bodźców nie związanych z nauką (słuchowych, wzrokowych, ruchowych).
          8.  Tak organizuj miejsce pracy, aby panował w nim porządek umożliwiający dostęp do pomocy  (książek, notatek, przyborów).
          9.  Odrabiaj lekcje w godzinach najbardziej korzystnych dla biologicznego rytmu Twojego organizmu: (między godz. 8 a 12; szczyt wydajności godz. 10 rano albo między godz. 18 a 21; szczyt wydajności godz. 20).
          10. Przy czytaniu trzymaj książkę w odległości 30 cm od oczu.
          11.   Nie pracuj jednorazowo zbyt długo lecz rozłóż w czasie zadania, które masz wykonać; ucz się systematycznie!
          12.  Ustal odpowiednią kolejność uczenia się przedmiotów: przeplataj trudne łatwymi, humanistyczne ze ścisłymi.
          13.   Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu – 7,5-8 godz. Wskazane są krótkie drzemki w  ciągu dnia (do 20 minut).
          14. Odżywiaj się odpowiednio: stosuj dietę antystresową – bogatą w witaminy grupy B  (ryby, ciemne pieczywo, jajka, groch, wątroba, magnez, czekolada, orzechy) i nie zapominaj o piciu wody ( min. 1,5 l na dobę).
          15.  Gdy dostrzeżesz u siebie objawy przemęczenia umysłowego (zwiększenie  pobudliwości ruchowej, apatię, zmiany nastroju, roztargnienie, męczliwość, bezsenność itp.)  zwolnij tempo nauki,  poproś o pomoc kompetentną osobę.
          16. Pozwól sobie na  RELAKS / 3-4 MINUTY /: słuchanie muzyki,   oddychanie (3 sek.- wdech; 6 sek. –wydech, powtórz 10 razy) ,  ćwiczenia fizyczne ( skłony w przód, pajacyki),  ćwiczenia umysłowe (wspomnienie ulubionego krajobrazu lub miłego zdarzenia).

DBAJ O SIEBIE

Justyna Mierzejewska – Figura, pedagog szkolny