• Pionizacja języka

• Kilka słów na temat pionizacji języka.

Pionizacja języka jest niczym więcej niż umiejętnością unoszenia czubka języka do punktu za zębami i przyklejania go do podniebienia.

Pionizacja języka jest szczególnie ważna dla dzieci, ponieważ jeśli nie mamy jej u dziecka, to de facto nie ma ono możliwości prawidłowej artykulacji wszystkich dźwięków, a co za tym idzie mówi niewyraźnie. Właściwie większość polskich głosek wymaga tego uniesienia, a szczególnie - /sz ż cz dż r l/.

Należy pamiętać o tym, że język to mięsień, dlatego – dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń i wykonując je odpowiednio często, można usprawnić pionowe ruchy języka i tym samym pionizować go, nawet jeśli wcześniej było to dla dziecka niemożliwe.

Jak ćwiczyć?

Rodzicu! Przed wykonywaniem ćwiczeń warto wyjaśnić dziecku, po co będziemy je wykonywać. Zacznij budować jego świadomość w obrębie własnego ciała, uczyń wrażliwym na czucie języka! Wyjaśnij i pokaż, korzystając z lustra, gdzie są ząbki, wargi, podniebienie.

Zacznij od kilku powtórzeń w ciągu dnia, stopniowo zwiększając ich ilość. Nie ćwicz zbyt długo – lepiej zrobić 3 serie po 5 powtórzeń danego ćwiczenia w ciągu dnia, niż przez 15 minut ćwiczyć bez przerwy.  Wykonuj ćwiczenia, które będą polegały na unoszeniu języka najpierw w kierunku górnych zębów, wałka dziąsłowego i wyżej, na podniebienie. Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykorzystać:

• Czy wiesz, gdzie są górne ząbki? Pokaż je językiem, sprawdź, czy są na swoim miejscu!
          • Wyobraź sobie, że język jest autkiem, które parkuje w wyznaczonym miejscu – ułóż czubek języka tam, gdzie są dziąsła!
          • Języczek maluje swoje mieszkanko – maluje ściany (dotyka policzków), czyści okienka (dotykanie zębów), maluje sufit (podniebienie) i wiesza firanki (dotyka na zmianę górnych i dolnych ząbków).
          • Twój język jest dzięciołkiem, który stuka w drzewo – podnoś język do wałka dziąsłowego i naśladuj dzięcioła!
          • Powtarzaj sylaby: LA LO LU LE LI, unosząc język do wałka dziąsłowego.
          • Kląskaj! Jak konik! Czy wiesz, jak stukają jego kopytka?
          • Pamiętaj o ćwiczeniu ruchów języka na boki – w kierunku policzków; takie ćwiczenia nie zaszkodzą, a urozmaicą zestaw ćwiczeń!

Podczas ćwiczeń ze swoim dzieckiem korzystaj z lusterek, pacynek, bawcie się w koncerty lalek i maskotek. Korzystajcie
          z czasu wolnego podczas jazdy samochodem, spaceru, czekania na obiad. Gimnastykujcie język podczas kąpieli, przed i po myciu zębów (sprawdzając, czy są czyste). Ćwiczenia języka nie są czasochłonne, a regularna gimnastyka przyda się
          w pionizacji!

Źródło: